O wcześniakach słów kilka (17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka)

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Na całym świecie przed 37. tygodniem ciąży rodzi się 10% dzieci. W Polsce ok. 6,7% przypadków to porody przedwczesne. W Unii Europejskiej każdego roku przychodzi na świat ponad 500 000 wcześniaków.

Wcześniaki to w większości przypadków dzieci z niską wagą urodzeniową. Dzieci, których dojrzewanie w łonie matki zostało gwałtownie przerwane. W rezultacie często są słabe i nieprzygotowane do samodzielnej egzystencji. Wiele ich narządów wewnętrznych nie zdążyło się jeszcze dostatecznie wykształcić – między 37 a 39 tygodniem ciąży dynamiczny rozwój przechodzą m.in. mózg, płuca i wątroba.

Wcześniaki mają problemy z samodzielnym oddychaniem, jedzeniem (brak koordynacji ssanie-oddychanie), z termoregulacją, są podatne na najmniejsze infekcje. Dla rodziców pierwsze tygodnie, a czasami miesiące, po porodzie to ciągła niepewność i strach.

Tyle teoria. W rzeczywistości każde dziecko jest inne i każda historia jest inna. Z pewnością łączą je jednak wielka miłość i wielka nadzieja.

Moje Bliźniaczki są wcześniakami takimi prawie na granicy (36 tc), a mimo to zaliczyliśmy kilka wizyt u neurologa, kilkanaście u fizjoterapeuty. Chuchaliśmy i dmuchaliśmy przy najmniejszym katarze. A to jedynie jakiś maleńki ułamek tego, z czym mierzą się rodzice dzieci urodzonych naprawdę zbyt wcześnie… Podziwiam wszystkich tych rodziców, a rodziców bliźniaków-wcześniaków podwójnie!

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka obchodzono 17 listopada 2008 roku z inicjatywy Europejskiej Organizacji Rodziców. Celem obchodów jest m.in. upowszechnianie wiedzy na temat wcześniactwa, a także okazanie solidarności z rodzinami, które doświadczyły skutków przedwczesnego porodu.

Z okazji Dnia Wcześniaka organizowane są różnego rodzaju konferencje, warsztaty, spotkania informacyjno-doradcze dla rodziców, a także eventy, na których wcześniaki i ich rodziny mogą się poznać, wymienić doświadczeniami, czasem po prostu porozmawiać. Jednym z elementów obchodu tego dnia jest podświetlenie znanych budynków na fioletowo (takich jak Empire State Building w Nowym Jorku, Brama Brandemburska w Berlinie czy nasz Pałac Kultury i Nauki).

Terapeuci zajmujący się wpływem kolorów na organizm człowieka stwierdzili, że fiolet wycisza, koi i łagodzi stres, ułatwia panowanie nad własnymi emocjami, a nawet zwiększa poczucie własnej wartości. Jest to kolor osób wrażliwych i wyjątkowych. Kolor magiczny, tak jak magiczne są te najmniejsze istotki.

Z okazji Dnia Wcześniaka wszystkim Wcześniakom i ich rodzinom życzymy jak najmniej wizyt u lekarzy, a jak najwięcej codziennej domowej radości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *